Dr Magdalena Górajska Z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki PŁ 27 września 2024 w ramach projektu "Akademicka Łódź Matematyczna" przeprowadziła wykład w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach, zatytułowany "Metryka jest miarą wszystkiego".
Podczas wykładu dr Magdalena Górajska powróciła do kwestii, czy matematyka może mieć zastosowanie w codziennym życiu. Okazuje się, że jest wręcz odwrotnie – to życie dostarcza inspiracji matematyce, zmuszając nas do tworzenia nowych liczb, pojęć i twierdzeń, aby lepiej opisywać otaczającą nas rzeczywistość.
Uczniowie zapoznali się z pojęciem metryki, które odgrywa kluczową rolę w matematyce przy mierzeniu odległości. Dowiedzieli się, że metryka to specjalna funkcja definiująca odległość między dwoma punktami w danej przestrzeni, która spełnia określone warunki, takie jak nieujemność, symetria, identyczność i nierówność trójkąta. Uczniowie odkryli, że metryka może być wykorzystywana w różnych sytuacjach, nie tylko w przestrzeni euklidesowej, gdzie odległość między punktami mierzy się "po prostej", lecz także w innych rodzajach przestrzeni. Przykłady obejmowały między innymi mierzenie odległości na siatkach miejskich, gdzie poruszamy się tylko po liniach poziomych i pionowych (tzw. metryka Manhattan), mierzenie trasy wzdłuż koryta rzeki lub innej naturalnej przeszkody (tzw. metryka rzeka).
Dzięki przykładom uczniowie przekonali się, że metryka to narzędzie nie tylko teoretyczne, ale również bardzo praktyczne, wykorzystywane w codziennych sytuacjach, jak nawigacja w miastach, analizowanie danych w naukach ścisłych czy algorytmy komputerowe.