Przejdź do treści

Matematycy polecają

Okładka książki Matematyka dla studentów politechnik. Teoria, przykłady, zadania z wykorzystaniem pakietów matematycznych.

Matematyka dla studentów politechnik. Teoria, przykłady, zadania z wykorzystaniem pakietów matematycznych. Wydanie III

Andrzej Just, Witold Walas, Alina Kondratiuk-Janyska, Jerzy Pełczewski, Marek Małolepszy, Agnieszka Niedziałkowska

Skrypt zwiera elementarne działy matematyki wyższej wykładane dla studentów uczelni technicznych ze szczególnym uwzględnieniem kierunków technicznych. Prowadzi czytelnika przez materiał w sposób logiczny i spójny, wymagając wcześniejszej znajomości podstawowych faktów matematycznych z zakresu szkół średnich.
Stosowanie najnowszych technologii informacyjnych w nauczaniu matematyki na poziomie akademickim nie skróci w istotny sposób czasu niezbędnego do przekazania wiedzy, może natomiast urozmaicić wykład i pomóc w zrozumieniu wielu treści tak, żeby nawet matematyka – ta „straszliwa królowa nauk” stała się przyjazna (z "Przedmowy"). 

Dostęp online

 

Okładka książki Matematyka z komputerem. Ćwiczenia dla studentów realizowane za pomocą pakietu MAXIMA.

Matematyka z komputerem. Ćwiczenia dla studentów realizowane za pomocą pakietu MAXIMA

Anna Szadkowska, Joanna Rzepecka, Monika Potyrała

W proponowanej Czytelnikowi książce przedstawiono możliwości, jakie daje praca z Systemem Algebry Komputerowej (CAS) Maxima, wspomagającym wykonywanie matematycznych obliczeń symbolicznych oraz numerycznych. Pozycja ta jest przeznaczona dla studentów, którzy, uczestnicząc w ćwiczeniach laboratoryjnych w pracowni komputerowej, mają możliwość uzupełniania zdobywanej wiedzy matematycznej o doświadczenia związane ze stosowaniem technologii informatycznych oraz dla wszystkich, chcących skorzystać z programu Maxima jako narzędzia do rozwiązywania problemów matematycznych i technicznych.

 

 

Okładka książki Elementy algebry i geometrii analitycznej autorstwa Elżbiety Kotlickiej-Dwurznik, Bożenny Szkopińskiej, Witolda Walasa.

Elementy algebry i geometrii analitycznej 

Elżbieta Kotlicka-Dwurznik, Bożenna Szkopińska, Witold Walas

Skrypt przeznaczony jest głównie dla studentów pierwszego roku uczelni technicznych. Obejmuje następujące zagadnienia: ogólne struktury algebraiczne, ciało liczb zespolonych, macierze i wyznaczniki, układy równań liniowych, elementy geometrii analitycznej, przestrzenie wektorowe i przekształcenia liniowe. W każdym rozdziale oprócz twierdzeń i definicji znajdują się przykłady, ćwiczenia i zadania do samodzielnego rozwiązania z odpowiedziami. 

Dostęp online

 

​        Wybrane zagadnienia statystyki i rachunku prawdopodobieństwa z przykładami w programie R  Katarzyna Dems-Rudnicka, Izabela Jóźwik, Małgorzata Terepeta  Niniejszy podręcznik został przygotowany z myślą o studentach, głównie uczelni technicznych, ale może być wykorzystywany przez wszystkie zainteresowane osoby do samodzielnego opracowywania danych doświadczalnych. W zwięzły sposób przedstawiono w nim podstawowe zagadnienia rachunku prawdopodobieństwa oraz statystyki opisowej i matematycznej. Ze wzglę

Elementy analizy zespolonej z przykładami

Mariusz Doliński, Renata Wieteska

Podręcznik przeznaczony jest dla studentów kierunku automatyka i robotyka na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej oraz innych technicznych kierunków niematematycznych.

W skrypcie twierdzenia zostały opatrzone komentarzami oraz licznymi przykładami. Bezpośrednio pod przykładami zostały zamieszczone ćwiczenia, których rozwiązywanie pozwoli Czytelnikowi utrwalić omówiony materiał. Niektóre tematy zostały wsparte ilustracjami. Na końcu każdego rozdziału, niezależnie od ćwiczeń, zostały dołączone zadania do samodzielnego rozwiązania. Odpowiedzi do ćwiczeń i zadań zostały umieszczone na końcu skryptu.

 

Dostęp online

 

Okładka książki Wybrane zagadnienia statystyki i rachunku prawdopodobieństwa z przykładami w programie R

Wybrane zagadnienia statystyki i rachunku prawdopodobieństwa z przykładami w programie R

Katarzyna Dems-Rudnicka, Izabela Jóźwik, Małgorzata Terepeta

Niniejszy podręcznik został przygotowany z myślą o studentach, głównie uczelni technicznych, ale może być wykorzystywany przez wszystkie zainteresowane osoby do samodzielnego opracowywania danych doświadczalnych. W zwięzły sposób przedstawiono w nim podstawowe zagadnienia rachunku prawdopodobieństwa oraz statystyki opisowej i matematycznej. Ze względu na głównie praktyczne jego przeznaczenie, niezbędną teorię przedstawiono tak, by korzystanie z książki nie wymagało pogłębionej wiedzy matematycznej. Wszystkie wprowadzone pojęcia zostały zilustrowane przykładami i rozwiązanymi zadaniami. Powinno to ułatwić Czytelnikowi zrozumienie omawianych zagadnień i wykorzystanie ich we własnej pracy.

 

 

 

Okładka książki  "Zadania z arytmetyki finansowej" autorstwa Renaty Długosz i Moniki Lindner. Okładka podzielona jest na różnych rozmiarów prostokąty, na jednym z nich narysowane jest drzewo.

Zadania z arytmetyki finansowej

Renata Długosz, Monika Lindner

Podręcznik obejmuje podstawowe zagadnienia kursu arytmetyki finansowej. Materiał przedstawiony w pracy podzielony jest na kilka rozdziałów. Każdy z nich zawiera omówienie podstawowych pojęć z dobranymi do nich rozwiązanymi przykładami. Część rozwiązań korzysta z Excela. Dodatkowo po każdym rozdziale znajdują się zadania do samodzielnego rozwiązania oraz odpowiedzi do nich. Zamieszczono też przykładowe zadania testowe, które autorki wykorzystywały na platformie Moodle w ramach nauki zdalnej. W podręczniku zastosowano powszechnie przyjętą terminologię i notację. Niniejszy podręcznik jest przeznaczony głównie dla studentów studiów technicznych kierunków niematematycznych. 

 

 

Okłada książki Step by step into financial world autorki: Alina Kondratiuk-Janyska, Violetta Lipińska.

Step by Step into Financial World

Alina Kondratiuk-Janyska, Violetta Lipińska

Celem autorek niniejszego skryptu jest przybliżenie czytelnikowi najważniejszych zagadnień matematyki finansowej. Publikacja podzielona jest na dziesięć rozdziałów. W każdym z nich czytelnik znajdzie dużo przykładów zadań utrwalających właściwe kompetencje finansowe. Podręcznik dostępny jest w języku angielskim. 

 

Okładka książki Wstęp do analizy matematycznej i wybranych zagadnień. z fizyki

Wstęp do analizy matematycznej i wybranych zagadnień z fizyki

Andrzej Just (red.)

Skrypt jest przeznaczony przede wszystkim dla studentów I roku studiów technicznych, jak również maturzystów, którzy zamierzają podjąć studia na uczelni technicznej. Poruszane są w nim tematy, z którymi najczęściej studenci sobie nie radzą. Sprawdzenie i uzupełnienie wiedzy będzie dużym ułatwieniem w zrozumieniu treści wykładów z matematyki i fizyki na pierwszym roku studiów.

 

 

Okładka książki "Wstęp do analizy matematycznej, logiki i teorii mnogości" autorstwa Inga Jędrzejewska, Elżbieta Kotlicka, Bożena Szkopińska

Wstęp do analizy matematycznej, logiki i teorii mnogości 

Inga Jędrzejewska, Elżbieta Kotlicka, Bożena Szkopińska

Książka przeznaczona jest głównie dla studentów pierwszego roku uczelni technicznych. Materiał zawarty w rozdziałach 1-5 obejmuje podstawy rachunku zdań, podstawy teorii zbiorów, relacje, własności funkcji, funkcje elementarne, moce zbiorów oraz indukcji matematycznej i rekurencji. Zagadnienia teoretyczne zilustrowane są odpowiednimi przykładami i ćwiczeniami. Istotną część podręcznika stanowią pytania testowe, które wraz z odpowiedziami umieszczone są w rozdziale szóstym. Formę powtórzenia może stanowić rozdział siódmy, który zawiera cztery zestawy przykładowych sprawdzianów.

 

Okładka książki  "Badanie funkcji. Teoria i przykłady". Na okładce znajduje się wykres funkcji w układzie współrzędnych.

Badanie funkcji - teoria i przykłady

Małgorzata Komisarska, Krzysztof Lisiecki, Agnieszka Niedziałkowska, Joanna Rzepecka-Gawrysiak

Podręcznik do matematyki przeznaczony dla studentów studiów technicznych oraz wszystkich innych kierunków studiów, na których potrzebna jest znajomość podstaw analizy matematycznej oraz biegłość w pewnych związanych z nią czynnościach. Podręcznik dedykowany jest również uczniom klas maturalnych, którzy przygotowując się do matury, stawiają pierwsze kroki na gruncie rachunku różniczkowego. Książka obejmuje jedno zagadnienie z analizy matematycznej – badanie przebiegu zmienności funkcji rzeczywistej zmiennej rzeczywistej. Składa się z ośmiu rozdziałów, których tematami są elementy badania przebiegu zmienności funkcji. Rozdziały 1-7 są przygotowaniem do przeprowadzenia pełnego badania funkcji, zilustrowanego dwunastoma przykładami w rozdziale ósmym. W każdym rozdziale czytelnik spotka część teoretyczną oraz szczegółowo rozwiązane przykładowe zadania, dotyczące omawianego materiału. Na 144 stronach rozwiązanych jest łącznie 100 zadań.