Przejdź do treści

28. Piknik Naukowy - „Ale kosmos!"

Pokazy

Kosmiczne doznania nie tylko w Kosmosie

  • Ile "waży" puszka Coli na powierzchni różnych ciał Układu Słonecznego, np. na Ziemi, Księżycu, Jowiszu czy nawet na Słońcu.
    Czym jest ciężar? Każdy zwiedzający będzie będzie można osobiście przekonać się jak ten sam przedmiot (o tej samej masie) ciążyłby w dłoni na Ziemi i Księżycu oraz na innych obiektach Układu Słonecznego, a także na powierzchni Słońca (a dokładniej na powierzchni hipotetycznej jednorodnej kuli o promieniu i masie Słońca).
  • Nieważkość i przeciążenie w warunkach ziemskich aktywności.
    Będzie można wykonać skok z amortyzacją i bez niej obserwując zapis swojego przyspieszenia w czasie odbicia, lotu i lądowania. Będziemy mierzyć "na żywo" przyspieszenie podczas skoku. Zobaczymy na podstawie wykresu przyspieszenia w funkcji czasu, że nawet skok z takiej wysokości pozwala osiągnąć podczas lądowania przeciążenia rzędu kilku g. Dowiemy się dlaczego w pewnej fazie skoku pojawia się stan nieważkości, zwłaszcza, że nie ma on nic wspólnego z prędkością osoby wykonującej doświadczenie.

Zobaczyć niewidzialny Kosmos

Na stanowisku będzie czekać MEGA-polaryskop, czyli dwa duże skrzyżowane polaryzatory liniowe prześwietlane światłem białym. Pomiędzy polaryzatory można będzie wsuwać różne przezroczyste przedmioty wykonane zarówno z materiałów aktywnych, jak i nieaktywnych optycznie. Można te przedmioty naprężać przykładając odpowiednie siły. 

Naprężony obiekt wykonany z materiału aktywnego optycznie po umieszczeniu w polaryskopie będzie się mienił wszystkimi barwami tęczy - efekt WOW! - zagęszczenia barwnych linii wskazują miejsca szczególnie silnie naprężone i tym samym np. zagrożone uszkodzeniem w toku eksploatacji. Można będzie zaobserwować barwne obrazy ujawniające powstałe naprężenia i przekonać się, że naprężeń tych nie widać w normalnym oświetleniu. Nie widać ich również, gdy przedmiot wykonany jest z materiału, który nie jest aktywny optycznie. 

Kosmiczne zwierciadła

Będziemy obserwować zjawisko odbicia światła od powierzchni gładkich, powstawanie obrazów w układach zwierciadeł płaskich oraz w zwierciadle sferycznym wklęsłym.

  1. "Słusznych" rozmiarów zwierciadło wklęsłe będzie ustawione na wysokości "popiersia" uczestnika pokazów. Zbliżając się do zwierciadła można będzie zaobserwować zmianę charakteru powstającego obrazu - od odwróconego pomniejszonego do prostego powiększonego.
  2. Wielkoskalowy kalejdoskop w kształcie graniastosłupa foremnego trójkątnego o zwierciadlanych ścianach wewnętrznych i otwartych podstawach, podświetlany od środka. Obserwowane przezeń obiekty (np. obracająca się tarcza z naniesionym kolorowym wzorem) ulegają symetrycznym zwielokrotnieniom.
  3. Układ dwóch dużych, o średnicy 150 cm, kolistych zwierciadeł płaskich ustawionych naprzeciwko siebie w literę V (pod kątem ostrym). Spoglądając do wnętrza układu w kierunku styku zwierciadeł można będzie ujrzeć swój "kosmicznie" zwielokrotniony wizerunek.

Na każdym etapie będzie możliwość zrobienie sobie oryginalnych fotografii.

Wielki krok dla małego człowieka, czyli zabawki fizyczne

Nasze "Zabawkarium" dla najmłodszych. Udostępniane w nim bez zabawki nie tylko dostarczą rozrywki, ale i wzbudzą zaciekawienie, a może nawet chęć głębszego poznania. Jednym słowem: stymulacja do nauki przez zabawę. Zaprezentujemy zabawki zawisające z "niewiadomego" powodu w dziwnych pozycjach oraz poruszające się bez zasilania w nietypowy sposób – ku zdziwieniu i uciesze oglądających:

  • Ptak oparty na dziobie i odchylony wraca do poprzedniego położenia
  • "Kiwaczek" - podobnie jak Ptak zawsze będzie wracać do swojego położenia.
  • "Dzięcioł" pstryknięty lekko zadrga i zsunie się po pniu.
  • "Przewrotek" będzie fikał koziołki na odpowiednio skonstruowanej równi (z nacięciami) dzięki zmianie położenia środka masy w trakcie ruchu, co spowoduje ruchomy element - kulka w jego środku.
  • "Dreptak" to zabawka krocząca w dół równi, będzie można zaobserwować jak w pewnych fazach ruchu będzie przyspieszać i zwalniać.