Politechnika Łódzka

Centrum Nauczania Matematyki i FizykiZe względu na ograniczoną ilość miejsc w pracowniach konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa w warsztatach i lekcjach festiwalowych.

Kontakt: Elżbieta Kotlicka-Dwurznik, elzbieta.kotlicka@p.lodz.pl

Warsztaty:

4 kwietnia 2017
10:00-11:30
E-trening matematyczny
dr Gertruda Gwóźdź-Łukawska, dr Monika Potyrała, dr Witold Walas
Na warsztatach przedstawione zostaną nowe możliwości, jakie dają technologie informacyjne. Będą to m.in.: animacje, e-puzzle oraz quizy mobilne składające się na innowacyjny trening matematyczny dla uczniów liceum.
12:00-13:30
E-trening matematyczny
dr Gertruda Gwóźdź-Łukawska, dr Monika Potyrała, dr Witold Walas
Na warsztatach przedstawione zostaną nowe możliwości, jakie dają technologie informacyjne. Będą to m.in.: animacje, e-puzzle oraz quizy mobilne składające się na innowacyjny trening matematyczny dla uczniów gimnazjum.

7 kwietnia 2017
10:00-11:00
Nowoczesne kształty tradycyjnej matematyki
Maja Janicka, Piotr Łukawski, dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska
Uczniowie poznają ciekawe kształty, jakie można zbudować z tradycyjnych matematycznych obiektów za pomocą innowacyjnych metod.
11:30-13:00
Zastosowania twierdzenia Pitagorasa
dr Elżbieta Galewska, dr Krzysztof Kisiel
Warsztaty o słynnym twierdzeniu Pitagorasa, jego pochodzeniu oraz znaczących zastosowaniach. Rozpoczynamy od kwadratów na trójkącie prostokątnym i sprawdzeniu, czy dany trójkąt jest prostokątny, ostrokątny, rozwartokątny. Następnie budujemy odcinki o niewymiernych długościach i rozwiązujemy zadania z planimetrii. Wyznaczamy długości odcinków w kartezjańskim układzie współrzędnych. Wreszcie, wzorem starożytnych Egipcjan, podejmujemy problemy z zakresu stereometrii. Trójkąt prostokątny jest niezawodny w zadaniach o bryłach przestrzennych i obrotowych! Możemy to z łatwością zobaczyć dzięki programowi GeoGebra stosowanemu na warsztatach.

10 kwietnia 2017
10:00-11:30
Proste i odcinki
dr inż. Elżbieta Kotlicka-Dwurznik, dr Joanna Rzepecka
Nietypowe wprowadzenie, poprzez gry i zagadki geometryczne, pojęcia funkcji liniowej. Warsztaty z wykorzystaniem kalkulatora graficznego.

Lekcje festiwalowe:

3 kwietnia 2017
10:15-11:15
Uroda zbioru Mandelbrota
dr Monika Lindner
Zbiór Mandelbrota - od 30 lat jedna z ikon współczesnej matematyki - powstaje jako wynik bardzo prostych operacji na liczbach zespolonych. W czasie zajęć zaprezentujemy program rysujący fragmenty zbioru Mandelbrota.
12:15-13:15
Nierówności izoperymetryczne
dr Renata Długosz
Mickiewicz w Panu Tadeuszu wspomina o historii podanej przez Wergiliusza: Gdy księżniczka Dydona przybyła statkiem z gromadą poddanych do pewnego lądu i poprosiła o darowanie jej pewnego obszaru ziemi, dano jej wołową skórę i powiedziano, ze dostanie tyle ziemi, ile przykryje ta skóra. Co zrobiła Dydona? Zapewne za sprawa mądrych doradców pocięła skórę, splotła z nich sznurek i zatoczyła nim koło. Czy pole obszaru jakie zostało zatoczone przez księżniczkę było największe. Na to pytanie i jeszcze wiele innych pytań odpowiemy w czasie lekcji.

4 kwietnia 2017
10:15-11:15
Kilka dylematów dotyczących liczb pierwszych
dr inż. Agnieszka Niedziałkowska
Co wiemy o liczbach pierwszych, a czego jeszcze nie wiemy? Hipoteza Goldbacha, liczby bliźniacze, trojaczki, czworaczki... Liczby Fermata i hipoteza Fermata. Trochę historii matematyki i mnóstwo ciekawych liczb.
12:15-13:15
Kombinatoryka na kolorowo
dr Małgorzata Komisarska
Podczas lekcji zajmiemy się cięciem prostokątów na kwadraty, kwadratów na prostokąty, wypełnianiem figur innymi figurami oraz układaniem klocków na szachownicy. Pokażemy w jaki sposób trudne zadania z pogranicza geometrii i kombinatoryki stają się łatwe, gdy do ręki weźmiemy kolorowe kredki.

6 kwietnia 2017
11:00-12:30
O ciekawych prostokątach
dr Joanna Kucner, dr Bożena Świątek
W ramach zajęć uczniowie zapoznają się z konstrukcjami prostokątów zwanych złotymi, srebrnymi oraz ich własnościami. Dowiedzą się jaki wpływ na kształt prostokąta ma złota proporcja.

Wykłady:

6 kwietnia 2017
Centrum Kształcenia Międzynarodowego IFE, ul. Żwirki 36, bud. A16
12:10-12:30, sala 3
Tajemnicze życie liczb
dr Magdalena Górajska
Wykład opowiada o najwybitniejszych matematykach XX wieku i znaczeniu tajemniczych liczb w ich życiu. Przedstawione zostaną zabawne i ciekawe anegdoty z codziennego życia Erdősa, Hardy’ego i Ramanujana, które w zaskakujący sposób wiążą się z ważnymi odkryciami matematycznymi. Jedna z historii dotyczy tajemniczych liczb Erdősa, które w zadziwiający sposób wprowadzają „porządek” wśród matematyków.
12:30-12:50, sala 3
Jeden, dwa, wengi-wengi czyli jak zapisywać wielkie liczby
dr inż. Małgorzata Terepeta
Jeden, dwa, wengi-wengi – tak liczył Kali, przyjaciel Stasia i Nel z książki „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Wszystkie liczby, od trzech poczynając, były przez Kalego określane jako wengi-wengi czyli mnóstwo i nie miało to dla niego znaczenia , czy było to 15 czy 129. Od jakiego miejsca dla nas zaczyna się wengi-wengi i jak zapisywać takie liczby? Znamy milion i miliard, niektórzy wiedzą ile to jest trylion i septylion. My pokażemy jak zapisać wielkie liczby nie tylko za pomocą potęg, ale także silni oraz symboli Steinhausa.
12:50-13:10, sala 3
Trójkąt złożony z liczb
dr Dorota Rogowska
Krótka opowieść o niektórych tajemnicach trójkąta Pascala a w niej: coś z arytmetyki (potęgi liczb 2 i 11, kwadraty i sześciany liczb naturalnych), coś z algebry (wzory skróconego mnożenia dla sumy dwóch i trzech składników), coś z geometrii (liczby trójkątne i czworościenne a także coś o prostokątach), coś tajemniczego (ciąg Fibonacciego) jak również coś z fraktali (trójkąt Sierpińskiego). I co to wszystko ma wspólnego z hokejem?
11:00-11:20, sala 4
Tajemnicze proporcje w architekturze
dr inż. Izabela Jóźwik
Od najdawniejszych czasów w architekturze i sztuce tworzono dzieła, w których znaleźć można liczby i proporcje o specjalnych własnościach. Geometria i konstrukcje geometryczne były fundamentem projektowania budynków w różnych epokach i kulturach, wymiary budowanych świątyń, pałaców były tak dobierane, aby spełniały określone zależności. Św. Augustyn napisał, że „Podoba się tylko piękno, w pięknie zaś kształty, w kształtach – proporcje, w proporcjach – liczby.” Proporcja jest jednym z wyznaczników piękna. W czasie wykładu opowiem o wybranych specjalnych proporcjach (złoty i srebrny podział) oraz konstrukcjach geometrycznych (metoda ad quadratum, metoda świętego cięcia), które stosowali architekci w różnych epokach, także współcześnie, aby budowle mogły cieszyć oko zwiedzających.
10:30-10:50, sala 5
Co w kasie piszczy, czyli matematyka w kodach kreskowych
dr inż. Katarzyna Dems-Rudnicka
Kody kreskowe są wszechobecne: żywność, odzież, artykuły przemysłowe - wszystko, co kupujemy, zaopatrzone jest w etykietę z szerszymi i węższymi biało-czarnymi paskami. Co się w nich kryje? Jak sprawdzić, czy kod paskowy jest poprawny i - przede wszystkim - skąd czytnik ,,wie'', czy kod jest (czy też nie) odwrócony do góry nogami - na te pytania odpowie ukryta w kodach matematyka. Zapraszam do odkrywania ukrytych w nich sekretów.

 
Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki
Al. Politechniki 11
90-924 Łódź
tel/fax: (+48) 42 631 36 14, 42 631 36 19
e-mail: cmf@adm.p.lodz.pl