Przejdź do treści

3.14 czyli święto liczby Pi

Data dodania
Kategorie

Dzień Liczby Pi obchodzony jest na całym świecie 14 marca, co wynika z podobieństwa daty "14 marca" do rozszerzenia dziesiętnego liczby π, które w USA zapisuje się jako 3.14. Pierwsze oficjalne obchody tego dnia miały miejsce w 1988 roku z inicjatywy Larry’ego Shawa w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco.

Image

Starożytni często traktowali liczbę π w sposób praktyczny, niekoniecznie dążyli do dokładnością znanej nam dzisiaj. Na przykład, Babilończycy używali przybliżonej wartości π również jako 3,125, podczas gdy Egipcjanie korzystali z przybliżonej wartości 3,143. Również budowle egipskie ukrywają w sobie różne przybliżenia π, które są wyrażone poprzez proporcje i relacje między ich wymiarami. To świadczy o tym, że starożytne kultury miały świadomość i praktyczne zastosowanie wiedzy dotyczącej tej liczby, nawet jeśli nie dążyły do dokładności znanej nam współcześnie.

Już w Piśmie Świętym, a dokładniej w 1 Księdze Królewskiej (7:23), znajdziesz wzmiankę na temat liczby π, sugerującą, że jej wartość wynosi 3. Inną ciekawostką z czasów starożytności jest fakt, że piramida Cheopsa zawiera w swoich wymiarach liczbę π z dokładnością do czterech miejsc po przecinku. Stosunek sumy dwóch boków podstawy do wysokości piramidy wynoszący 3,1416 może sugerować, że jeden z budowniczych był niezwykle zdolnym matematykiem lub architektem, który świadomie wprowadził tę precyzję do konstrukcji. Jednakże, czy było to przypadkowe czy celowe działanie, pozostaje otwarte na interpretację i dalsze badania.

O tych i innych ciekawostkach dzisiaj opowiadał dr Jacek Stańdo, prof. uczelni w Radiu Łódź.