Przejdź do treści

26. Piknik Naukowy - „Rewolucje Naukowe"

Nasze pokazy na Stadionie Narodowym w Warszawie były ściśle związane z tematyką przełomów naukowych w fizyce, zgodnie z hasłem "Rewolucje naukowe". Byliśmy obecni w Strefie Eksperymentów Kultowych. Myślą przewodnią naszego programu były: "Przełomy małe i duże, czyli o wykraczaniu poza „oczywiste oczywistości”.

Pokazy

Maszyny proste czyli PRZEŁOM w ocenie własnych sił
W tym doświadczeniu uczestnicy podnosili ciężar za pomocą wielokrążka, dźwigni czy kołowrotu. Mogli przy tym zaobserwować, że za użycie niewielkiej siły płacą koniecznością znacznego „zwiększenia drogi”. To bardzo przekonujące poznanie jednego z podstawowych praw fizyki - prawa zachowania energii mechanicznej.

Człowiek z walizką w drodze ku PRZEŁAMANIU schematycznej intuicji
Wirujące w walizce koło żyroskopowe powodowało zaskakujące efekty. Walizka trzymana za rączkę przez człowieka, który się z nią obracał odchylała się od pionu. Jeśli trzymający walizkę obróci ją o 180 stopni to tym razem walizka odchyli się od pionu w przeciwną niż poprzednio stronę. Próba wyjaśnienia tej obserwacji przez działanie siły odśrodkowej zawodzi.

PRZEŁOMOWE momenty „magnetycznej fizyki”
Sekwencja kilku eksperymentów prezentowała przełomowe doświadczenia: oddziaływanie przewodnika z prądem na igłę magnetyczną, indukowanie prądu w cewkach wywołane ruchem magnesu, powstawania prądów wirowych w przewodniku. Wszystkie te eksperymenty wykonywali własnoręcznie uczestnicy Pikniku. Dodatkowo każdy z młodych eksperymentatorów mógł zbudować własnoręcznie prosty silnik homopolarny składający się z magnesu neodymowego, bateryjki oraz odpowiednio wygiętych przewodów.

Magia zabawek fizycznych, czyli PRZEŁOMY na miarę malucha
Najmłodsi badacze uruchamiali ciekawe zabawki wykorzystujące w swej istocie działania przemiany energii mechanicznej. 
Dodatkową atrakcją był duży działający model kalejdoskopu. Umożliwiał on oglądanie magicznych obrazów wirującej tarczy w wielkoformatowym wymiarze. Ogromną atrakcją były kalejdoskopowe zdjęcia twarzy młodych badaczy wykonane przez rodziców stojących z drugiej strony otwartego kalejdoskopu.

Pokazy przygotowali i zaprezentowali: dr hab. inż. Adam Chudecki, prof. PŁ, doktorzy inżynierowie: Krzysztof Wojciechowski, Dariusz Cybulski, Dariusz Krzyżański, Mariusz Panak, Piotr Słoma, Janusz Tomaszewski oraz mgr inż. Janusz Kuliński, mgr inż. Krzysztof Mońko i Jakub Kędzierski.

Więcej informacji w Życiu Uczelni (165).

Treść (rozbudowana)