Nasze pokazy na Pikniku Naukowym w Warszawie były ściśle związane z tematyką Pikniku, którego hasło przewodnie brzmiało "Zdrowie".
Pokazy
Bezpieczne zderzenia - Crash testy
Badanie zderzenia samochodu zabawki ze ścianą. Uczestnicy dobierając kształt i materiał, z którego budowali zderzaki, mogli przekonać się jak trudno jest zapewnić jak najlepszą ochronę kierowcy podczas kolizji. Testem jakości był pomiar czasu zderzenia oraz związanego z nim przyspieszenia doznawanego przez samochód. Wyniki były rejestrowane w czasie rzeczywistym, a pomiary były wykonywane 100 razy na sekundę.
Zdrowotne skutki przeciążeń - ,,Akcelerokask"
Pokaz dotyczył przeciążeń jakim podlega nasze ciało w życiu codziennym. Po założeniu kasku z czujnikiem mierzyliśmy on-line wartości przyspieszenia podczas skoku ze stopnia do ćwiczeń aerobiku. Porównanie skoku z lądowaniem na wyprostowanych i na ugiętych nogach pokazywało jak bardzo obciążamy stawy kolanowe, gdy nie staramy się amortyzować skoków. Wartości zmierzonych przeciążeń były sporym zaskoczeniem dla uczestników pokazu.
Korygowanie wad oka
Pokaz oparty na wizualizacji biegu światła przez różne układy optyczne. Zbudowaliśmy model oka ludzkiego oraz zestaw soczewek do jego korygowania. Uczestnicy mogli własnoręcznie dobrać soczewkę tak, aby oko wraz z nią prawidłowo ogniskowały wiązkę równoległą światła laserowego.
Światło słoneczne - dobrodziejstwo czy niebezpieczeństwo
Za pomocą czujników podłączonych do komputera badaliśmy jakość okularów, czyli osłabienie promieniowania UVA odpowiedzialnego za opalanie się oraz UVB wywołującego starzenie się skóry. Pod tym kątem badaliśmy również wpływ kremów do opalania z filtrem. Interesujące było też sprawdzanie jak różne rodzaje tkanin osłabiają to promieniowanie.
Jak zobaczyć pole magnetyczne? Jak to działa?
Pokaz przygotowany głównie dla najmłodszych uczestników Pikniku umożliwiał badanie sił oddziaływania magnesów o różnych kształtach, a także wizualizacje - przy pomocy zawieszonych w cieczy opiłków żelaza - występujących wokół nich pól magnetycznych.
Jak co roku mieliśmy zabawki fizyczne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem najmłodszych. Oczywiście pomagaliśmy wyjaśnić zasadę fizyczną ich działania.
Pokazy przygotowali i zaprezentowali doktorzy inżynierowie: Krzysztof Wojciechowski, Adam Chudecki, Dariusz Cybulski , Sebastian Formański , Dariusz Krzyżański, Ireneusz Owczarek, Piotr Słoma, Janusz Tomaszewski oraz mgr inż. Janusz Kuliński i mgr inż. Krzysztof Mońko