Przejdź do treści

19. Piknik Naukowy - „Światło”

Nasze pokazy na Pikniku Naukowym w Warszawie były ściśle związane z tematyką Pikniku, którego hasło przewodnie brzmiało "Światło". Wszystkie nasze pokazy były interaktywne, a my jako animatorzy staraliśmy się podczas zabawy uczestników komentować oraz wyjaśniać obserwowane zjawiska. 

Pokazy

Światło słoneczne 
Pokaz pod hasłem „Światło słoneczne zbawienne czy groźne dla życia" miał na celu pokazanie jak promieniowanie ultrafioletowe jest pochłaniane przez różne materiały. Za pomocą czujników podłączonych do komputera każdy mógł zbadać jak promieniowanie z zakresów: UVB, które jest odpowiedzialne za procesy starzenia skóry oraz UVA odpowiedzialnego za opalanie się, jest osłabiane po przejściu przez szkło, różne tkaniny, okulary słoneczne oraz kremy do opalania z filtrem. Wyniki były prezentowane na żywo na monitorze i komentowane przez naszego animatora. 

Światło a marketing 
Prezentacja„ Światło w galerii handlowej" pokazywała jak można manipulować kupującym wykorzystując do oświetlenia towarów różne źródła światła. Pokazaliśmy jak za pomocą różnych źródeł światła można wpływać na postrzeganie barwy obserwowanej tkaniny. Każdy mógł zobaczyć na własne oczy jak zmienia się wygląd tej samej tkaniny oświetlonej zwykłą żarówką, żarówką energooszczędną czy żarówką diodową LED. Uczestnicy obserwowali zupełnie inne barwy tej samej tkaniny w zależności od typu oświetlenia. 

Bieg promienia laserowego 
Absolutnym hit naszych pokazów - obserwacja biegu światła promieniowania laserowego na specjalnie do tego celu skonstruowanym stole. Uczestnicy mogli przeprowadzić wiązkę światła przez światłowód, zobaczyć ogniskowanie jej przez soczewkę, rozszczepienie przez pryzmat, czy obserwować jak biegnie światło przez krople wody wywołując wrażenie tęczy. Pokaz został zauważony i sfilmowany przez telewizje TVN warszawa oraz Fokus TV. Również przedstawiciel Centrum Nauki Kopernik „podglądający” pomysły innych ekip stwierdził, że w ich placówce będą chcieli skonstruować podobny układ pokazowy, prosząc nas o ewentualne rady. 

Zabawy światłem 
Nasz pokaz dla najmłodszych „Zabawy światłem: magiczne obrazy i tworzenie barw" był w tym roku także wyjątkowy. Zbudowaliśmy duży działający model kalejdoskopu. Każdy mógł obejrzeć magiczne obrazy w wielkoformatowym wymiarze, a hitem były zdjęcia dzieci poprzez kalejdoskop. Efekty tego były na tyle spektakularne, że także prawie wszyscy uczestnicy naszej ekipy zrobili sobie takie zdjęcia. 

Co to jest polaryzacja 
W pokazie ujawniającym kolory w naczyniu o kształcie klina wypełnionym roztworem cukru, zostało użyte światło spolaryzowane. Zależnie od grubości warstwy roztworu zmieniała się barwa w naczyniu oświetlonym zwykłymi żarówkami i obserwowanym przez skrzyżowane polaryzatory. Naczynie ustawione na obrotowym stoliku można było tak ustawić, aby światło przechodziło przez jednakowej grubości warstwę roztworu na całej wysokości naczynia. Wtedy można było „wyczarować” różne barwy całego roztworu przez obracanie jednego z polaryzatorów. Okazało się, że wprawdzie sporo zwiedzających spotkało się z pojęciem polaryzatora, ale jednak zaskakiwał ich nasz eksperyment. 

Wizualizacja naprężeń 
W pokazach: „Uporządkowane światło" rozwinęliśmy temat wizualizacji naprężeń w różnych przedmiotach codziennego użytku. Uczestnicy badali za pomocą światła spolaryzowanego naprężenia w wieszakach ubraniowych czy plastikowym pojemniku na czekoladki. Mogli również zobaczyć naprężenia w modelach mostów oraz zaobserwować, które części modelu klucza dokręcającego nakrętkę są najbardziej narażone na uszkodzenie. Wszystko to było widoczne jako układ barw zależny od występującego w danych elementach naprężenia. 

Pokazy przygotowali i zaprezentowali doktorzy inżynierowie: Krzysztof Wojciechowski, Adam Chudecki, Dariusz Cybulski, Dariusz Krzyżański, Ireneusz Owczarek, Piotr Słoma, Janusz Tomaszewski oraz mgr Bożena Kasińska-Kwinkowska, mgr inż. Janusz Kuliński, mgr inż. Krzysztof Mońko. 

Więcej informacji w Życiu Uczelni (132) str. 33.

Treść (rozbudowana)