Nasze pokazy na Pikniku Naukowym w Warszawie były ściśle związane z tematyką Pikniku, którego hasło przewodnie brzmiało "Wolność".
Pokazy
Uwolnij się od stereotypów. Tunel aerodynamiczny
Drafting, siła nośna, efekt Magnusa, zrywanie dachów przez tornado. Drafting czyli dlaczego samochody a także kolarze oraz ptaki poruszają się jeden za drugim. Dlaczego helikopter może startować i lądować? Efekt Magnusa czyli rogale na boisku piłkarskim. Jaki kształt dachu jest najlepszy podczas wichury?
Uwolnij swoje zmysły. Światło spolaryzowane
Wizualizacja naprężeń w różnych przedmiotach. Uczestnicy zobaczyli niewidzialne czyli naprężenia, które widać w przedmiotach powszechnego użytku oraz w modelach mostów, podpór i belek poprzez użycie światła spolaryzowanego.
Kolory, których nie ma, ale je widać. Wieża kolorów
Obserwacja roztworu cukru w świetle spolaryzowanym. Odwiedzajacy nasze stanowisko obserwowali barwy roztworu cukru zależne od grubości warstwy roztworu za pomocą światła spolaryzowanego.
Uwolnij swoją wyobraźnię. Jak to działa - zabawki fizyczne
Pokazaliśmy zabawki wykorzystujące powszechnie znane prawa fizyki w niekonwencjonalny sposób: niezwykłe układy drgające, zabawki "fikające koziołki", "drepczące" wykorzystujące w swoim ruchu zasadę zachowania energii oraz inne niespodzianki. Pokazy i eksperymenty przeznaczone cieszyły się zainteresowaniem wszystkich: od przedszkolaków po dorosłych.
Ograniczenie wolności ruchu. Harmonograf - ciekawe obrazy tworzone przez drgający element. Co to jest fala stojąca?
Zaprezentowaliśmy wizualizację drgań o kilku stopniach swobody poprzez szkicowane na papierze figury oraz pokaz fali stojącej. Uczestnicy Pikniku wprawiając harmonogram w ruch oscylacyjny "programowali" niepowtarzalny rysunek - zapis drgań układu. Po kilku minutach otrzymywali ten zapis narysowany na kartce. Pokazaliśmy widoczną gołym okiem mechaniczną falę stojącą na sznurku. Zmieniając częstotliwość drgań można było uzyskać różną ilość węzłów fali dla ustalonej długości sznurka.
Uwolnij się od ograniczeń zmysłów. Zjawiska i procesy rejestrowane szybką kamerą, metodami optycznymi: techniką cieniową oraz za pomocą interferencji
Przedstawiliśmy bardzo szeroką gamę pokazów wykonanych na podstawie prac studentów w Laboratorium Fizyki CMF. Między innymi zjawisko rozchodzenia się fal, stan nieważkości podczas swobodnego spadku, mieszanie dwóch strug ciepłego i chłodnego powietrza, interferencję na bańkach mydlanych, symulację uderzenia meteorytu.