Impreza zorganizowana została w nowej scenerii, w parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na Powiślu, a jej hasłem przewodnim był „Wielki Mikroświat“.
Pokazy
Wpływ kształtu pojazdów na zawirowania przepływającego wokół nich powietrza
Każdy mógł zobaczyć, obserwując modele samochodów w tunelu aerodynamicznym, że Fiat 126P ma większe opory aerodynamiczne niż BMW Z3. Pokazaliśmy również jak niebezpieczna może być jazda tuż za TIR-em z powodu występującej w tych warunkach siły „zasysającej” pojazd jadący zbyt blisko za dużym obiektem.
Dlaczego warto podglądać zjawiska fizyczne w zwolnionym tempie?
Używając aparatu rejestrującego do 1200 klatek na sekundę, pokazaliśmy codzienne zjawiska w niezwykłym, zwolnionym tempie. Filmy cieszyły się dużym powodzeniem, a fachowe wyjaśnienia pogłębiły zrozumienie zjawisk takich jak spadanie swobodne cieczy przyjmującej kształt kropli, powstawanie zjawiska tsunami, mieszanie się warstw powietrza o różnych temperaturach, a więc także gęstościach, czy zderzenia pojazdów. Te filmy powstały podczas zajęć projektowych dla studentów Centrum Kształcenia Międzynarodowego w Laboratorium Fizyki CMF.
Jaką grubość ma włos ludzki?
Uczestnicy pikniku z zainteresowaniem badali grubość włosa ludzkiego. Odbywało się to poprzez pomiary obrazu dyfrakcyjnego otrzymanego dzięki światłu lasera.
Naprężenia w przedmiotach małych i dużych
Świetnie przygotowane stanowisko do badań w świetle spolaryzowanym pozwalało na samodzielne wywoływanie i oglądanie naprężeń w modelach mostu i w przedmiotach codziennego użytku: ekierce, pojemniku na taśmę klejącą, czy plastikowym wieszaku na ubrania. Uczestnicy pokazów oglądali to wszystko przez duże, wygodnie umocowane i przez to łatwo dostępne polaryzatory, co bardzo podnosiło atrakcyjność naszej ekspozycji. Zwiedzający byli bardzo zainteresowani tym skąd się biorą barwy w przedmiotach obserwowanych za pomocą światła spolaryzowanego.
Gliszowanie harmonografem
Zupełnie nowym naszym pomysłem był pokaz, jak można „zaprząc“ drgania do rysowania na papierze bardzo ciekawych figur. Technika ta, zwana gliszowaniem, była stosowana do zabezpieczania przed fałszowaniem banknotów i papierów wartościowych. Przyrząd zwany harmonografem został skonstruowany w naszym laboratorium, a autorem pomysłu i wykonawcą był mgr inż. Krzysztof Mońko.
Zabawki fizyczne dla najmłodszych ... i nie tylko
W tym roku również pozwoliliśmy na eksperymenty i zabawę zestawami wirujących bączków, drewnianych zwierzątek „schodzących” po pochylni oraz wahających się, a nie chcących spadać „kiwaczków”.
Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki Politechniki Łódzkiej zostało zaproszone do udziału w pokazach już po raz czwarty. Przygotowała je i zaprezentowała sprawdzona „w bojach” ekipa: dr inż. Krzysztof Wojciechowski, dr inż. Dariusz Cybulski, dr inż. Mariusz Krasiński, dr inż. Dariusz Krzyżański, dr inż. Mariusz Panak, dr inż. Piotr Słoma, dr inż. Janusz Tomaszewski, mgr inż. Janusz Kuliński, mgr inż. Krzysztof Mońko.
Więcej informacji w Życiu Uczelni (113) str. 24-25.