Na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie 26 maja 2007 roku odbył się 11. Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS. Tym razem hasło przewodnie imprezy brzmiało "M4T3M4TYK4 I MY". Można było przyjrzeć się z bliska królowej wszystkich nauk, ale nie tylko ...
Pokazy
Pole elektrostatyczne wokół nas
Wyjaśnialiśmy, czy elektryzujące się i „stające dęba” włosy podczas ich czesania oraz wyładowania atmosferyczne podczas burzy mają ze sobą coś wspólnego. Zaprezentowaliśmy pokazy wyładowań i elektryzowania różnych substancji przy użyciu generatora wysokiego napięcia. Pracował również prawdziwy odrzutowy silnik elektrostatyczny - młynek Franklina.
Zwykłe i niezwykłe układy drgające
Odpowiadaliśmy na pytanie, czy jest to sposób na gromadzenie oraz przekazywanie energii. Dużym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyły się zabawki fizyczne ilustrujące przemiany energii oraz piękne układy figur powstających na płytach pobudzanych do drgań ze ściśle określoną częstotliwością.
Światło
Zaprezentowaliśmy zjawisko uginania światła lasera na małych obiektach. Pokazaliśmy, jak za pomocą skrzyżowanych polaryzatorów można obejrzeć naprężenia w belce z przezroczystego poliwęglanu. Wielkim zainteresowaniem cieszył się słój z roztworem cukru. Zwiedzający mogli uzyskać wszystkie barwy tęczy wykorzystując zjawisko aktywności optycznej tej znanej wszystkim substancji.
Ciekły azot uzmysłowia co to znaczy zimno
Pokazaliśmy, jak różne substancje zmieniają swe właściwości w temperaturach ciekłego azotu. Dużym powodzeniem cieszyło się „szampańskie” strzelanie z butelki napełnionej ciekłym azotem.
Prądy wirowe
Niemałe zainteresowanie wzbudzały pokazy prądów wirowych w płytach i prętach aluminiowych wywołane za pomocą magnesów neodymowych oraz wykorzystanie wiru do szybkiego przelania zawartości butelki.
Jak zanurza się łódź podwodna
Niewątpliwą atrakcją było wtaczanie się pod górkę przedmiotu o kształcie oscypka oraz tajemnicze zanurzanie na życzenie figurki w naczyniu z wodą. Stąd był już tylko krok do wyjaśnienia jak zanurza się łódź podwodna.
Pokazy prowadzili: dr inż. Krzysztof Wojciechowski, dr inż. Mariusz Krasiński, dr inż. Dariusz Krzyżański, mgr inż. Janusz Kuliński oraz mgr inż. Krzysztof Mońko.
Więcej informacji w Życiu Uczelni (101) str. 14.