Strumień świetlny jako podstawowy parametr źródeł światła

 

Pomiar strumienia świetlnego emitowanego przez żarówkę pozwala na bezpośrednie porównanie ilości światła. Wraz z wprowadzeniem nowych, energooszczędnych produktów porównywanie mocy żarówek straciło sens, a nawet może wprowadzać w błąd.

 

 Wielkości strumienia świetlnego dla tradycyjnej żarówki o określonej mocy.

  

 

Określenie tego jak żarówka świeci przy pomocy jej mocy jest dziś niemożliwe, ponieważ poszczególne rodzaje źródeł światła mają bardzo różne sprawności, co powoduje, że na przykład żarówka LED 15W będzie świeciła znacznie mocniej, niż żarówka tradycyjna 15W. Jest to spowodowane tym, że żarówki LED większą część energii elektrycznej przekształcają na światło, niż robią to żarówki tradycyjne żarowe, czy nawet halogeny.

Aby zatem stwierdzić jak mocno świeci dana żarówka warto spojrzeć na jej strumień świetlny określony w lumenach [lm]. Informuje on nas ile światła wydobywa się z danego źródła. Trudno jest co prawda określić jak dana żarówka będzie świeciła, jednak możemy ją porównać z innymi, które również mają określony strumień światła.

Aby z kolei określić wydajność danej żarówki, dzielimy strumień światła przez moc żarówki. Uzyskany wynik informuje o jakości danej żarówki.

Należy jednak pamiętać, że informacja o strumieniu to za mało, aby podjąć decyzję zakupową. Jeśli na przykład zależy nam na oświetleniu biurka, powinniśmy wybrać żarówkę ze światłem skupionym. Strumień świetlny informuje nas o ilości światła, która wychodzi ze źródła. Jeśli dana żarówka emituje światło rozproszone, potrzebuje znacznie więcej ``lumenów'' -- większy strumień świetlny, niż żarówka wyposażona w soczewkę, która skupi światło na wymaganej przez nas powierzchni.

Podobny problem jest w przypadku świetlówek tradycyjnych i LED. Świetlówki tradycyjne, czyli popularne jarzeniówki świecą dookoła, czyli strumień rozprzestrzenia się po całym wnętrzu, również po suficie. Świetlówki LED z kolei mają diody zamocowane tylko na jednej płaszczyźnie, co powoduje, że ich kąt świecenia to maksymalnie 180o. Gdyby zatem pomalować sufit na czarno, wystarczyłaby żarówka LED z połową strumienia jarzeniówki, aby uzyskać ten sam efekt.

Dobre oświetlenie LED czy świetlówka jest średnio 4-5 razy bardzie oszczędna niż zwykła żarówka czy halogen. Dotyczy to tych dobrych i zazwyczaj drogich urządzeń. Tanie LED-y są zazwyczaj tylko 2 razy lepsze od zwykłych halogenów.

Jest jeszcze jeden mit do obalenia – sprawność energetyczna oświetlenia. Ile energii zawartej w prądzie jest zamieniane na światło. Panuje opinia, że zwykłe żarówki są bardzo nie energooszczędne za to LEDy mają sprawność prawie 100 %?

 

Mit!?

Jest pewien mit do obalenia - sprawność energetyczna oświetlenia.

Ile energii zawartej w prądzie jest zamieniane na światło?

Panuje opinia, że zwykłe żarówki są bardzo nie energooszczędne za to LEDy mają sprawność prawie 100 %? 

Ireneusz Owczarek   ©  CMF PŁ 2014