Przeliczanie mocy źródeł światła

Przyzwyczajeni jesteśmy do tradycyjnych żarówek - wiemy ile, przy danej mocy, dają światła. Coraz częściej, jednak, kupujemy inne niż tradycyjne żarówki źródła światła.
Często ze względu na konieczność oszczędzania energii, po części także ze względu na wycofywanie tradycyjnych żarówek na skutek unijnych rozporządzeń

Przykład

Pojawia się pytanie jak przeliczyć moc "ekologicznych''  źródeł światła na moc tradycyjnych żarówek i jaka jest oszczędność.

Załóż, że chcesz zastąpić żarówkę 60 W żarówką halogenową, świetlówką energooszczędną lub LED.

Przykład

W następnym kroku musisz policzyć zużycie i koszt energii elektrycznej.

Założ, że cena 1 kWh wynosi 0,4 PLN, a żarówki używane są średnio 4 godziny dziennie, czyli 5 000 godzin pracy (tj. w czasie 3,42 lat). 

Przykład

Do przedstawionych obliczeń musisz dodać jeszcze koszt odpowiednich żarówek (żarówki), by uzyskać całkowity koszt użytkowania określonej żarówki.

Przykład

Oczywiści wszystkie koszty musisz sumować.

Zastosowanie żarówek halogenowych nie daje takich oszczędności jak zastosowanie świetlówek, jednak kiedy chcemy mieć światło doskonałej jakości i zastąpić wycofane z obrotu żarówki wybór żarówki halogenowej w tradycyjnej bańce jest dobrym rozwiązaniem.

Wadą żarówek halogenowych jest to, że charakteryzują się niższą trwałością. Jednak ich niezaprzeczalnymi zaletami są: niższy koszt zakupu oraz możliwość zastosowania efektu ściemniania.

Najważniejszą różnicą pomiędzy diodami LED a świetlówkami są materiały, z jakich zostały wykonane. Świetlówki zawierają w środku szkodliwą dla zdrowia rtęć. Ponadto świetlówek nie można wyrzucać bezpośrednio do kosza, a maksymalną ilość światła emitują dopiero po rozgrzaniu. Z kolei diody zbudowane są w pełni bezpiecznych materiałów.

LED-y stały się modne. Jednak oferowane i zachwalane lampy LED mają jeszcze małą moc i jest to inwestycja, która zwraca się przez długie lata.

Należy poczekać na bardziej wydajne i tańsze lampy LED zanim zacznie się je powszechnie stosować w naszych domach.

Zalety oświetlenia LED

  • energooszczędność -- w porównaniu z halogenami, świetlówkami oraz żarówkami pobierają najmniej prądu,
  • wydzielają mniej ciepła -- mniej się nagrzewają niż pozostałe rozwiązania,
  • charakteryzują się najdłuższą żywotnością.

 

Wady oświetlenia LED

  • bardzo drogie w porównaniu do innych rozwiązań,
  • w większości przypadków emitują zimne światło,
  • w sprzedaży znajduje się wiele produktów wątpliwej jakości,
  • podatne na przepięcia.
Ireneusz Owczarek   ©  CMF PŁ 2014