Politechnika Łódzka

Centrum Nauczania Matematyki i FizykiWszystkie wykłady i warsztaty w tym roku prowadzimy online. Aby wziąć udział w warsztatach i lekcjach festiwalowych konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie na adres:

elzbieta.kotlicka@p.lodz.pl

Warsztaty:

18 października 2021
12.30-14.00
Grafika dla matematyka i matematyka dla grafika
dr Joanna Rzepecka, dr inż. Elżbieta Kotlicka-Dwurznik
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak za pomocą aplikacji matematycznej uzyskać pewne ciekawe kontury i kształty oraz ich wypełnienie, a przy tym opanować podstawy teorii zbiorów oraz geometrii analitycznej na płaszczyźnie. Będzie również okazja do podzielenia się swoimi pomysłami graficznymi z innymi uczestnikami zajęć.
22 października 2021
10.15-11.45
Ile naprawdę zarobię na mojej inwestycji? Czy Warto brać kredyt na inwestycje? Jak obliczyć jego całkowity koszt?
dr inż. Renata Długosz, dr Monika Lindner
Przygotowując biznesplan spotykamy się z informacją, że dla nowego przedsięwzięcia należy obliczyć wskaźniki NPV oraz IRR. Co oznaczają te pojęcia? Skąd te skróty i co naprawdę oznaczają? Jak je obliczyć z wykorzystaniem Excela. Skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie inwestycji? Czy pojęcia: kredyt i pożyczka oznaczają to samo? Czym jest RRSO dla kredytu i jak policzyć tę wielkość.
14.00-15.30
Różne oblicza planimetrii
dr Elżbieta Galewska, dr Krzysztof Kisiel
Zastosowanie cech przystawania i podobieństwa trójkątów. Ilustracja twierdzenia Pitagorasa oraz różne konstrukcje geometryczne w programie GeoGebra.
14.00-15.30
Czy Ciągi wciągają?
dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska
Czy Ciąg może rosnąć? Czy Ciąg może być ograniczony? Czy Ciąg może gdzieś dążyć? Jeśli tak – to gdzie? A może do banku? Koniecznie wciągnij się na warsztat!
Lekcje festiwalowe:

18 października 2021
12.00-13.30
Theorema Egregium, czyli jak bardzo krzywe są krzywe
dr inż. Agnieszka Niedziałkowska
Co jest potrzebne do tego, aby opisać stopień zakrzywienia krzywej? I czy powierzchnię Ziemi można pokazać na mapie bez zniekształcenia? Jaki kształt ma Wszechświat, w którym żyjemy? To tylko niektóre pytania, na które odpowiemy podczas lekcji.
Wykłady:

21 pażdziernika 2021

online
9.50-10.10, sala 2
Zadziwiająca nieskończoność
dr Marek Małolepszy, prof. PŁ
Pojęcie nieskończoności, chyba jak żadne inne, skrajnie mocno odcisnęło swoje piętno na matematyce i bez niego królowa nauk z całą pewnością nie wyglądałaby tak, jak wygląda dziś. I choć nie mamy nieskończenie wielu przyjaciół, samochodów, ani nie dysponujemy nieskończenie dużymi zasobami finansowymi, to nieskończoność nas fascynuje, nawet jeśli nie jesteśmy matematykami. Pojęcie nieskończoności dostarcza wielu paradoksów. Dzięki niemu otrzymano zaskakujące i fascynujące rezultaty. Można tu przytoczyć konsekwencje aksjomatu wyboru, a w szczególności paradoks Banacha-Tarskiego, który choć udowodniony blisko 100 lat temu nadal budzi ogromne emocje. W trakcie wykładu opowiem o zadziwiających wynikach matematycznych związanych z nieskończonością.
11.20-11.40, sala 3
Czy statystyka może uratować życie?
dr inż. Katarzyna Dems-Rudnicka
Epidemie, śmierć kobiet w połogu czy mężczyzn z powodu ran bitewnych były w dawnych czasach zjawiskami powszechnymi, przyjmowanymi z rezygnacją i poddaniem się losowi. Na szczęście zjawili się ludzie światli i dociekliwi, którzy poprzez pionierską analizę statystyczną zebranych danych dostrzegli w nich pewne prawidłowości i zależności. Pozwoliło to znacznie rozszerzyć horyzonty nauki i w konsekwencji zmodyfikować procedury lecznicze i organizacyjne, powodując istotny spadek śmiertelności w opisanych sytuacjach. W referacie opowiemy o fascynujących początkach statystyki i przybliżymy postacie jej pionierów.
11.20-11.40, sala 5
Paradoksy rachunku prawdopodobieństwa
dr Małgorzata Komisarska
Przez całe życie mamy styczność ze zjawiskami losowymi, przyzwyczajamy się do nich i nabieramy związanych z nimi intuicji. Okazuje się, że często te intuicje są całkowicie błędne. Zaprezentuję kilka obrazujących to zaskakujących przykładów. 
11.40-12.00, sala 3
Matematyka w pszczelim ulu
dr inż. Izabela Jóźwik
Pszczoły budzą zainteresowanie matematyków od dawna. Szczególnie interesująca jest konstrukcja pszczelego plastra miodu. Czy jest ona optymalna biorąc pod uwagę to, że w ulu jest mało miejsca i pszczoły bardzo oszczędnie gospodarują woskiem? Jakimi drogami poruszają się pszczoły? Gdzie w ich genealogii odnajdujemy ciąg Fibonacciego? Czy pszczoły to latająca matematyka? W czasie wykładu odpowiemy na wszystkie te pytania i udowodnimy, że pszczeli ul to doskonały przykład na to, że natura postępuje zgodnie z regułami matematyki.
12.00-12.20, sala 3
Dziwne funkcje
dr inż. Małgorzata Terepeta, prof. PŁ
Podstawowym pojęciem w analizie matematycznej jest funkcja. W szkole naukę o funkcjach zaczyna się od funkcji liniowej, potem omawia się funkcję kwadratową i inne. Przedstawia się ich wykres i własności. Ale są też funkcje bardzo dziwne: albo ze względu na swoją nazwę (np. signum, podłoga, sufit), albo dlatego, że nie jesteśmy w stanie sporządzić ich wykresów (np. funkcja Dirichleta, delta Diraca). Każda z tych funkcji ma swoje miejsce w matematyce, fizyce i trudno jest bez nich się obejść.
 
Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki
Al. Politechniki 11
90-924 Łódź
tel/fax: (+48) 42 631 36 14, 42 631 36 19
e-mail: cmf@adm.p.lodz.pl