Politechnika Łódzka

Centrum Nauczania Matematyki i FizykiZe względu na ograniczoną ilość miejsc w pracowniach konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa w warsztatach i lekcjach festiwalowych.

Kontakt: Elżbieta Kotlicka-Dwurznik, elzbieta.kotlicka@p.lodz.pl

Warsztaty:

16 kwietnia 2018
9:00-10:30
Ciekawe konstrukcje geometryczne
dr Monika Lindner
Podczas warsztatów uczniowie poznają kilka klasycznych konstrukcji geometrycznych nieobecnych w standardowym kursie. Część z nich wykonamy przy użyciu pakietu Geogebra, a część manualnie. Prosimy przynieść cyrkiel i linijkę.
16 kwietnia 2018
11:00-12:30
Tajemnice wykresów funkcji
dr Joanna Kucner, dr Bożena Świątek
W czasie warsztatów uczestnicy zapoznają się z możliwościami wykorzystania GeoGebry w rachunku różniczkowym funkcji jednej zmiennej.
17 kwietnia 2018
10:00-11:30
Innowacyjnie o funkcjach (LO)
dr Gertruda Gwóźdź-Łukawska, dr Monika Potyrała, dr Witold Walas
Warsztaty stanowią innowacyjny trening dotyczący identyfikowania wykresów i rozpoznawania własności funkcji. Za sprawą nowych technologii informacyjnych funkcje ukażą swą "dynamikę", czyli jak własności zależą od parametrów. Wykorzystamy to w budowaniu własnych "konstrukcji funkcyjnych". Będzie ciekawie, zaskakująco, z dużą dozą rywalizacji.
12:00-13:30
Innowacyjnie o funkcjach (G)
dr Gertruda Gwóźdź-Łukawska, dr Monika Potyrała, dr Witold Walas
Warsztaty stanowią innowacyjny trening dotyczący identyfikowania wykresów i rozpoznawania własności funkcji. Za sprawą nowych technologii informacyjnych funkcje ukażą swą "dynamikę", czyli jak własności zależą od parametrów. Wykorzystamy to w budowaniu własnych "konstrukcji funkcyjnych". Będzie ciekawie, zaskakująco, z dużą dozą rywalizacji.
20 kwietnia 2018
16:00-17:30
Matematyka ilustrowana - warsztaty z kalkulatorem graficznym Desmos
dr inż. Elżbieta Kotlicka-Dwurznik, dr Joanna Rzepecka
Podczas warsztatów przedstawimy możliwości techniczne i dydaktyczne tej aplikacji. Pokażemy jak przy użyciu Desmosa przygotować i poprowadzić ciekawą lekcję zawierającą interaktywne zadania, różnorodne pytania testowe oraz gry dydaktyczne.
23 kwietnia 2018
9:00-10:30
Zastosowania rachunku różniczkowego w zagadnieniach optymalizacyjnych
dr Elżbieta Galewska, dr Krzysztof Kisiel
Wspólnie z uczniami liceum będziemy rozwiązywać ciekawe zadania optymalizacyjne z zakresu planimetrii i stereometrii. Zastosujemy rachunek różniczkowy w zagadnieniach z fizyki i ekonomii. Do ilustracji teorii i interpretacji uzyskanych wyników wykorzystamy program GeoGebra.
11:00-12:30
Matematyka sportowa
dr Joanna Rzepecka, dr inż. Elżbieta Kotlicka-Dwurznik
Podczas warsztatów będziemy odkrywać i testować własności (nie tylko matematyczne) różnego typu torów do zjeżdżania i skakania. Zajęcia zakończymy zawodami … w pewnej nowej i nietypowej dyscyplinie sportu.
Lekcje festiwalowe:

18 kwietnia 2018
10:30-12:00
Zagadnienie transportowe jako przykład modelowania matematycznego
dr inż. Agnieszka Niedziałkowska
Wprowadzone zostanie pojęcie programowania liniowego. Zagadnienie transportowe omówimy jako specyficzny problem z zakresu zastosowań programowania liniowego. Dla wybranego przykładu z zakresu zamkniętego zagadnienia transportowego zbudujemy model matematyczny. Wykorzystując metodę kąta północno-zachodniego znajdziemy optymalne rozwiązanie przedstawionego problemu.
Wykłady:

19 kwietnia 2018
Centrum Kształcenia Międzynarodowego IFE, ul. Żwirki 36, bud. A16
11:00-11:20, sala 6
Tajemnice kodów QR
dr inż. Katarzyna Dems-Rudnicka
Prawie każdy z nas ma w telefonie aplikację do skanowania kodów QR; stają się one coraz popularniejszym środkiem błyskawicznego przekazywania wielorakich informacji. Ale jak to wszystko działa? W trakcie wykładu omówimy zwięźle zasadę zapisywania danych w kodach QR, ich rodzaje, pojemność i odporność na uszkodzenia. Zapoznamy się również z typowymi i nietypowymi sposobami ich wykorzystania.
12:10-12:30, sala 3
Jak z kwadratu zrobić butelkę - gumowe powierzchnie
dr Magdalena Górajska
Wykład opowiada o rozmaitych powierzchniach i ich podstawowych własnościach. Przyjrzymy się, jak ze zwykłego kwadratu powstają zadziwiające powierzchnie. Szczególną uwagę poświęcimy wstędze Mӧbiusa oraz butelce Kleina.
12:10-12:30 , sala 4
Liczby to nie tylko rachunki
dr inż. Izabela Jóźwik
Liczby towarzyszą nam od najmłodszych lat, łączymy je głównie z rachunkami. Tymczasem liczby kryją w sobie bardzo wiele ciekawostek, posługujemy się nimi nieświadomie, wywołują w nas konkretne skojarzenia, o czym wiedzą np. autorzy powieści – jedynka to bohater samotnik, niezbyt skłonny do współpracy, dwójka to para, romans, czwórka to symetria, porządek, dzieli otaczający nas świat na elegancko uporządkowane części: cztery pory roku, cztery strony świata. Jaką rolę odgrywa liczba trzy, dlaczego mówimy do trzech razy sztuka? Skąd wzięło się powiedzenie, że koty mają dziewięć żyć? Czy liczba 666 jest najbardziej złowieszcza ze wszystkich liczb, 6 doskonała? O tym i innych ciekawostkach, powiedzeniach, przesądach związanych z wybranymi liczbami, o których trudno przeczytać w podręcznikach szkolnych dowiemy się podczas wykładu.
13:10-13:30, sala 1
Czy liczby mają nazwiska?
dr inż. Małgorzata Terepeta
Od dzieciństwa jesteśmy przyzwyczajeni do liczb. Posługujemy się głównie liczbami całkowitymi i wymiernymi, ale każdy na pewno słyszał o liczbach niewymiernych. Niektóre z liczb mają swoje nazwy (np. liczby pierwsze, doskonałe), ale okazuje się, że część z nich ma też nazwiska. Są liczby Fermata, Mersene’a, Armstronga, jest liczba Eulera, Pitagorasa, a ludolfina ma nawet swoje imieniny świętowane na całym świecie.

 
Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki
Al. Politechniki 11
90-924 Łódź
tel/fax: (+48) 42 631 36 14, 42 631 36 19
e-mail: cmf@adm.p.lodz.pl