Politechnika Łódzka

Centrum Nauczania Matematyki i FizykiZe względu na ograniczoną ilość miejsc w pracowniach konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa w warsztatach i lekcjach festiwalowych.

Kontakt: Elżbieta Kotlicka-Dwurznik, elzbieta.kotlicka@p.lodz.pl

Warsztaty:

19 kwietnia 2016
9:00-11:00
Bezgranicznie piękna Matematyka
Maja Janicka, Piotr Łukawski, dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska
W laboratorium matematycznym doświadczymy, jak piękna może być matematyka i zobaczymy, że ukryta jest ona w przyrodzie, która nas otacza.

20 kwietnia 2016
9:00-10:30
Zabawy z symetrią w GeoGebrze
dr Joanna Rzepecka, dr inż. Elżbieta Kotlicka-Dwurznik
Kreatywne warsztaty łączące elementy matematyki, informatyki i plastyki.

21 kwietnia 2016
9:00-10:30
Puzzle bez granic
dr Monika Potyrała, dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska
W laboratorium matematycznym pokażemy jak stworzyć e-puzzle...
Odkryjemy niekończące się możliwości kreowania puzzli (nie tylko matematycznych).
11:00-12:30
Matematyka bez granic? - Niemożliwe!
dr Monika Potyrała, dr inż. Witold Walas
W trakcie warsztatów będziemy zajmowali się granicami ciągów i granicami funkcji - pojęciami, bez których współczesna matematyka nie może się obyć. Pokażemy ich pewne zastosowania w geometrii i w życiu codziennym. Badanie granic i odkrywanie ich własności uprzyjemni nam praca z GeoGebrą.

22 kwietnia 2016
9:00-10:30
Układy równań liniowych oraz ich zastosowania
dr Elżbieta Galewska, dr Krzysztof Kisiel
Przedstawimy interpretację geometryczną i metody rozwiązywanie układów równań przy użyciu programu GeoGebra i Maxima, metodę przeciwnych współczynników i metodę podstawiania. Zaprezentujemy też metodę Cramera i metodę macierzową.
16:30-18:00
Elementy rachunku różniczkowego w szkole średniej – warsztaty z GeoGebrą dla nauczycieli
dr inż. Elżbieta Kotlicka-Dwurznik, dr Joanna Rzepecka
W czasie warsztatów zaprezentujemy przykłady wykorzystania GeoGebry 5.0 jako narzędzia do ilustracji zagadnień związanych z pochodną funkcji jednej zmiennej.

Lekcje festiwalowe:

18 kwietnia 2016
9:00-10:30
Zaskakujące powiązania
dr Bożena Świątek, dr Joanna Kucner
W ramach zajęć uczniowie zapoznają się ze złotą liczbą oraz dowiedzą się, jaki ta liczba ma wpływ na powiązanie matematyki z przyrodą i sztuką.
19 kwietnia 2016
9:00-10:00
Prosto o krzywych
dr Monika Lindner
Krzywe płaskie stanowią piękny, klasyczny fragment matematyki. Podczas zajęć przedstawione zostaną liczne piękne krzywe i zadziwiające związki między nimi. Będzie okazja do kilku fajnych doświadczeń fizycznych i prezentacji w GeoGebrze.
20 kwietnia 2016
9:00-10:30
Budowa modelu matematycznego w procesie optymalizacji z wykorzystaniem programowania liniowego
dr inż. Agnieszka Niedziałkowska
Omówienie zagadnienia programowania liniowego na podstawie wybranych przykładów i zadań. Zaakcentowanie procesu budowy modelu matematycznego.

Wykłady:

21 kwietnia 2016
Centrum Kształcenia Międzynarodowego IFE, ul. Żwirki 36, bud. A16
10:10-10:30, sala 3
O kwiatach, mozaikach i wielokątach
dr inż. Izabela Jóźwik
Spacerując w lesie, odpoczywając w ogrodzie, patrząc na kwiaty możemy dostrzec, że każda roślina jest inna. Ma inne liście, inną łodygę, inny kwiat. Pomimo różnic, zauważyć można, że rośliny powtarzają niektóre kształty. Często dostrzec można trójkątne liście, zaś kwiaty roślin lubią formę pięciokąta foremnego. Zwiedzając różne obiekty sakralne, muzealne często zachwycamy się mozaikami na sklepieniach lub posadzkami. Formy płytek, z których są wykonane, są zwykle bardzo proste, a ich kombinacje zadziwiają oryginalnością. Płytki posadzkowe to najczęściej wielokąty foremne: trójkąty, kwadraty, sześciokąty, ośmiokąty, dwunastokąty. Wykład poświęcony będzie omówieniu wybranych własności geometrycznych wielokątów foremnych, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które najczęściej „wykorzystuje” przyroda oraz zagadnieniu tzw. posadzkowania, czyli jednolitego zapełniania płaszczyzny wokół punktu.
10:10-10:30, sala 6
Hot 3x5 – matematyczne listy przebojów
dr Jakub Szczepaniak
Omówimy 3 listy: Najbardziej ekscentryczni matematycy, Skandale matematyczne, Najciekawsze otwarte problemy matematyczne.
13:10-13:30, sala 4
W świecie liczb
dr inż. Małgorzata Terepeta
Liczby towarzyszą nam przez całe życie i związane są z każdą jego dziedziną. Są obecne w Biblii („Czterej Jeźdźcy Apokalipsy”), literaturze („Trzej muszkieterowie”, „Paragraf 22”), filmie („Siedmiu wspaniałych”, „Siódme niebo”), w przysłowiach („Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta”), bajkach („Za siedmioma morzami, za siedmioma górami …”), zwrotach używanych przez nas codziennie (pierwsza miłość, druga szansa), w zegarku, pilocie telewizyjnym, numerach telefonów, cenach, przepisach itd. Przez wieki wierzono, że liczby mają znaczenie magiczne: szczęśliwa 7, pechowa 13, szatańska 666. Także w matematyce zachowanie niektórych liczb wydaje się niezwykłe. Opowiemy o tych cechach liczb, które je wyróżniają. Przedstawimy liczby pierwsze, zaprzyjaźnione, bliźniacze, doskonałe, lustrzane i inne, zgodnie z tym, co powiedział Leopold Kronecker (jeden z najwybitniejszych matematyków XIX wieku): „Liczby naturalne stworzył dobry Bóg, a całą resztę wymyślili ludzie".
13:10-13:30, sala 2
Daleko stąd czy blisko – odległość w matematyce
dr inż. Katarzyna Dems-Rudnicka
Poruszając się po mieście samochodem, na liczniku mamy zwykle inną ilość kilometrów, niż wynikałoby to z obliczenia odległości między początkiem i końcem drogi w linii prostej. Inna jest zazwyczaj odległość drogowa, a inna kolejowa czy samolotowa między różnymi miastami. Dlaczego tak się dzieje, jak obliczać odległości w tych i innych przypadkach (np. w dżungli) oraz czy kula może być kwadratowa - na te i podobne pytania odpowiemy w bogato ilustrowanym ciekawymi przykładami referacie. Uważny słuchacz przekona się, że w matematyce oprócz wiedzy przydaje się także odrobina fantazji i wyobraźni.

 
Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki
Al. Politechniki 11
90-924 Łódź
tel/fax: (+48) 42 631 36 14, 42 631 36 19
e-mail: cmf@adm.p.lodz.pl