Politechnika Łódzka

Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki
Warsztaty:
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w pracowni komputerowej konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie poprzez formularz rejestracyjny.

7 kwietnia 2014
9:00-10:30
Nieprawdopodobne odkrycia
dr inż. G. Gwóźdź-Łukawska, dr M. Potyrała
Szczęśliwy los, szczęśliwy traf, szczęście w kartach? Przez zabawę odkrywamy czym jest prawdopodobieństwo i jak je wyznaczyć.

12:00-13:30
Odkrywamy GeoGebrę
dr M. Potyrała, dr inż. W. Walas
Matematyka zabawą? Tak, to możliwe ... po odkryciu GeoGebry. Oprócz gotowych apletów pokażemy jak samemu odkrywać możliwości GeoGebry i urok matematyki.

8 kwietnia 2014

9:00-10:30
Warsztaty zostały przeniesione na czwartek (10 kwietnia) w godz. 12:30-14.
Matematyka ukryta w cętkach żyrafy
dr inż. Elżbieta Kotlicka-Dwurznik, dr Joanna Rzepecka
Jak wyznaczyć lokalizację nowej stacji benzynowej w Twoim mieście, tak aby miała ona jak najwięcej klientów? Jak można poprawić aktualny podział administracyjny Polski, tak aby każdy mieszkaniec spośród wszystkich stolic wojewódzkich miał najbliżej do własnej? Te i inne ciekawe zadania, związane z planowaniem rozmieszczenia obiektów, regionów i ścieżek, zilustrujemy wykorzystując GeoGebrę.

12:00-13:30
Z Maximą w nieznane
dr Joanna Kucner
Uczestnicy aktywnie biorą udział w warsztatach. Odkrywają wiele możliwości Maximy - programu matematycznego służącego do obliczeń symbolicznych. Wykorzystują je także do rozwiązywania ciekawych problemów matematycznych.

10 kwietnia 2014

9:00-10:00 oraz 10:15-11:15
Geneza rachunku różniczkowego i Isaac Newton, który skradł jedną z największych tajemnic Natury - język, którym Ona się posługuje
dr Krzysztof Kisiel, dr Elżbieta Galewska
w zastępstwie warsztaty poprowadzi dr inż. Witold Walas
Tematyka rachunku różniczkowego jest niezwykle trudna do wyjaśnienia. Dlatego forma warsztatu jest tu zupełnie odpowiednia, gdyż uczniowie po krótkim wprowadzeniu realizują poszczególne aplety w GeoGebrze na przykład aplet z konstrukcją ilorazu różnicowego zbiegającego granicznie do pochodnej w danym punkcie. Pojawia się także tło historyczne i wszelkie interpretacje fizyczne jak prędkość średnia i chwilowa, czy ruch planet wokół Słońca. Uczniowie dochodzą do wniosku, iż rachunek różniczkowy to niezwykle potężne narzędzie nie tylko służące matematyce ale przede wszystkim innym gałęziom wiedzy.
Warsztaty z ŁUD-em:

Zgłoszenie poprzez formularz rejestracyjny .

11 kwietnia 2014
11:00-12:00
12:30-13:30
"Mali" odkrywcy - wielkie odkrycia. Odkrywamy piękno matematyki...
mgr Anna Janicka, dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska, studenci ŁUD
Eksperymentując w laboratorium matematycznym stworzymy płatki śniegu, namalujemy góry i (latający?) dywan... Dowiemy się też co te obiekty mają wspólnego z matematyką. Grupa docelowa: klasa 4 szkoły podstawowej.

Wykłady:

10 kwietnia, Fabryka Inżynierów XXI wieku, Wydział Mechaniczny, ul. Stefanowskiego 1/15, budynek A18
10:30-10:50, sala 7
Spacer z Leonhardem Eulerem po mostach królewieckich
dr inż. Izabela Jóźwik
Królewiec to historyczna nazwa miasta Kaliningrad w Rosji. W XVIII wieku przez centrum miasta przepływała rzeka Pregoła, która rozwidlała się tworząc dwie wyspy. Przez rzekę przerzucono siedem mostów. Mieszkańcy zastanawiali się, czy można wyruszyć z dowolnego punktu miasta i przejść przez wszystkie siedem mostów, przy czym przez każdy z nich tylko raz, wracając do punktu wyjścia. Z pomocą mieszkańcom przyszedł słynny szwajcarski matematyk Leonhard Euler. W czasie wykładu wyruszymy śladami Eulera, sprawdzimy do jakich wniosków doszedł i jak korzystamy z nich współcześnie.

10:30-10:50, sala 4
Jak policzyć wszystkie liczby?
dr inż. Małgorzata Terepeta
Których liczb jest więcej: naturalnych czy całkowitych, naturalnych czy wymiernych? Czy liczb rzeczywistych jest tyle samo co wymiernych? Czy na prostej jest więcej punktów niż na odcinku? Czy nieskończoności są takie same? Odpowiemy na te pytania opierając się na definicji przeliczalności zbioru liczbowego. Udowodnimy, że przedział jest zbiorem nieprzeliczalnym. Pokażemy, że nieskończoności mogą być różne.kontakt mailowy: dr inż. Elżbieta Kotlicka-Dwurznik oraz dr Joanna Rzepecka
 
Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki
Al. Politechniki 11
90-924 Łódź
tel/fax: (+48) 42 631 36 14, 42 631 36 19
e-mail: cmf@adm.p.lodz.pl