Politechnika Łódzka

Centrum Nauczania Matematyki i FizykiW ramach tegorocznego festiwalu Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki PŁ zaprasza w dniach 19 i 20 kwietnia na warsztaty matematyczne z GeoGebrą. Zajęcia będą prowadzić wykładowcy z Zespołu Zdalnej Edukacji.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w pracowni komputerowej konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie poprzez formularz rejestracyjny

Harmonogram warsztatów:

19 kwietnia 2012
9:00-10:30
Statystyka wokół nas, dr inż. G. Gwóźdź-Łukawska, dr K. Kisiel
Czy średnia płaca może fałszować faktyczne zarobki pracowników firmy? Przed czym ostrzega nas odchylenie standardowe, gdy gramy na giełdzie? Jak udowodnić, że wszyscy pochodzimy od jednej Ewy? Czy skazać człowieka podejrzanego, gdy faktycznie jest niewinny, czy lepiej nie skazywać go w przypadku, gdy jest on winny? Dlaczego sondaże przedwyborcze tak dobrze się sprawdzają?

11:00-12:30
Geometria na luzie, czyli animacje z GeoGebrą, dr inż. E. Kotlicka-Dwurznik
Zajęcia mają formę warsztatów prowadzonych z wykorzystaniem programu GeoGebra w laboratorium matematycznym. Uczestnicy warsztatów wykorzystując m. in. elementy logiki oraz znane przekształcenia geometryczne na płaszczyźnie takie jak: obrót, przesunięcie, symetria osiowa i punktowa, jednokładność, będą mieli możliwość wykonania różnego rodzaju animacji.

13:00-14:30
Flirt, to zabawa serc, dr J. Kucner
Podczas warsztatów z GeoGebrą zaprezentujemy ciekawe krzywe będące wykresami funkcji uwikłanych. Spróbujemy uzyskać w ten sposób różne kształty m.in. kontury serca, motyla, liścia koniczynki. Utworzymy też animacje związane z tymi krzywymi.

20 kwietnia 2012
9:00-10:30
Cykloidy, trochoidy, kardioidy - jak rowerem wjechać w gumę do żucia,
dr M. Lindner
Podczas zajęć uczniowie zapoznają się z pięknymi krzywymi matematycznymi, które nie są obecne w programie szkolnym. Przedstawimy urządzenie mechaniczne do ich rysowania -- spirograf. Krzywe będziemy też konstruować przy pomocy programu GeoGebra. Rowery nie będą konieczne.

11:00-12:30
Sukces geogebrowany, dr M. Potyrała, dr W. Walas
Czy komputer może pomóc w podejmowaniu decyzji? Jak szukać optymalnych rozwiązań wiodących wprost do sukcesu? Przekonaj się sam przychodząc na warsztaty z GeoGebry.

13:00-14:30
Baw mnie – świat zagadek i iluzji , dr J. Rzepecka
Podczas warsztatów z GeoGebrą zaprezentujemy bardziej lub mniej znane zagadki geometryczne oraz różnego typu iluzje i złudzenia optyczne. Powiemy o tym jakie triki są wykorzystywane do ich tworzenia i jakich narzędzi GeoGebry użyć, by je samodzielnie wykonać.


Miejsce:
Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki PŁ
Al. Politechniki 11, 90-924 Łódź
sala 528, V piętro

kontakt mailowy: dr J.Rzepecka
 
Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki
Al. Politechniki 11
90-924 Łódź
tel/fax: (+48) 42 631 36 14, 42 631 36 19
e-mail: cmf@adm.p.lodz.pl